Westas tarjoaa metsänomistajille monipuolisia palveluja, jotka varmistavat, että metsä tuottaa jatkossakin tuloja.

Palvelut metsänomistajille

WESTAKSEN METSÄASIANTUNTIJAT APUNASI

Westas tarjoaa metsänomistajille monipuolisia palveluja, jotka varmistavat, että metsä tuottaa jatkossakin tuloja. Hyvin hoidettu metsä on sekä ekologisesti että taloudellisesti järkevä ratkaisu. Suunnitelmallinen metsänhoito aina uudistamisesta päätehakkuuseen varmistaa puuston hyvinvoinnin ja sitä myöten metsän tuoton. Hoidettu metsä tuottaa koko kierron aikana liki 70 % enemmän tukkipuuta kuin hoitamaton, mikä euroissa tarkoittaa noin 33 % suurempaa tuottoa.

Tämä infograafi osoittaa, että metsänhoito on prosessi.
Klikkaa kuva suuremmaksi

METSÄNHOITOPALVELUT

Metsää voi hoitaa joko itse tai palvelun voi ostaa ammattilaiselta. Metsäasiantuntijamme ovat apunasi kaikissa puun myynnin vaiheissa leimikosta tukkikaupoille. Huolehdimme, että metsäsi voi hyvin sukupolvelta toiselle. Metsän kasvatus on jatkuva prosessi, joka hyvin hoidettuna takaa metsästä parhaan mahdollisen tuoton.

Uudistaminen lähtee liikkeelle puulajin ja istutustavan valinnasta. Kuivilla kangasmailla mänty voi uudistua luontaisesti siemenpuuhakkuun avulla, mutta kuivahkolla kankaalla se vaatii uudistuakseen kylvön ja tuoreella kankaalla istutuksen. Kuusi puolestaan viihtyy lehtomaisella kankaalla tai lehdoissa.

Oikean istutuskohdan valinta on tärkeää juurtumisen ja kasvun kannalta mutta myös taistelussa tukkimiehentäin tuhoja ja muuta pintakasvillisuutta vastaan. Tainta ei tule koskaan istuttaa monttuun, jossa vesi seisoo, vaan kohouman keskelle. Metsänomistajan on syytä huomioida myös oikea taimien valinta istutusvaiheessa, varhaisperkaus, harvennushakkuut ja lannoitus ennen päätehakkuuta.

Westas tarjoaa metsänomistajille puukaupan yhteydessä uudistamis- ja ennakkoraivauspalveluita avaimet käteen -periaatteella. Pystyt sopimaan metsänhoitopalveluista jo puukaupan yhteydessä allekirjoittamalla metsänhoitosopimuksen Westaksen kanssa. Sopimuksen allekirjoitettuasi Westas huolehtii metsän maanmuokkauksesta, istuttamisesta, taimista ja ennakkoraivauksesta.

Ota yhteyttä alueesi hankintaesimieheen ja pyydä räätälöimään tarpeidesi mukainen tarjous metsänhoitopalveluista.

Yhteystiedot - Puunhankinta

Voit etsiä oman puunhankkijasi yhteystiedot valitsemalla alasvetovalikosta metsäsi sijaintikunnan.

Olli Rantanen

Puhelin: +358 44 744 0170
Sähköpostiosoite: olli.rantanen@westas.fi

Hankinta-alueet: Parainen, Kemiönsaari

Ville Ojansuu

Puhelin: +358 44 744 0174
Sähköpostiosoite: ville.ojansuu@westas.fi

Hankinta-alueet: Säkylä, Köyliö, Huittinen, Vampula, Mouhijärvi, Suodenniemi, Kiikoinen, Vammala, Äetsä

Juha Järvistö

Puhelin: +358 44 744 0166
Sähköpostiosoite: juha.jarvisto@westas.fi

Hankinta-alueet: Isojoki, Kauhajoki, Karijoki, Karvia, Teuva

Sami Tuomola

Puhelin: +358 44 744 0127
Sähköpostiosoite: sami.tuomola@westas.fi

Hankinta-alueet: Honkajoki, Jämijärvi, Kankaanpää, Lavia, Pomarkku

Pasi Kaitala

Puhelin: +358 50 060 4863
Sähköpostiosoite: pasi.kaitala@westas.fi

Hankinta-alueet: Rauma, Kodisjoki, Lappi, Eurajoki, Luvia, Nakkila, Harjavalta, Kokemäki, Kiukainen, Eura (pohjoinen), Laitila, Uusikaupunki, Pyhäranta

Mikko Virtanen

Puhelin: +358 44 744 0124
Sähköpostiosoite: mikko.virtanen@westas.fi

Hankinta-alueet: Hämeenkyrö, Ikaalinen, Kihniö, Parkano, Ylöjärvi, Kuru

Markku Erkintalo

Puhelin: +358 50 011 0210
Sähköpostiosoite: markku.erkintalo@westas.fi

Hankinta-alueet: Pori, Noormarkku, Ulvila, Kullaa, Merikarvia, Siikainen

Seppo Kuusisto

Puhelin: +358 44 744 0132
Sähköpostiosoite: seppo.kuusisto@westas.fi

Hankinta-alueet: Marttila, Piikkiö, Paimio, Sauvo, Salo, Halikko, Kuusjoki, Muurla, Perniö, Pertteli, Särkisalo

Taija Laaksonen

Puhelin: +358 44 7440175
Sähköpostiosoite: taija.laaksonen@westas.fi

Hankinta-alueet: Karkkila, Karjalohja, Lohja, Sammatti, Nummi-Pusula, Vihti, Nurmijärvi, Kiikala, Kisko, Suomusjärvi

Timo Vuoriranta

Puhelin: +358 44 744 0133
Sähköpostiosoite: timo.vuoriranta@westas.fi

Hankinta-alueet: Hattula, Hämeenlinna (Kalvola ja Renko), Janakkala, Tammela (eteläinen), Loppi, Somero

Matti Leijo

Puhelin: +358 44 744 0134
Sähköpostiosoite: matti.leijo@westas.fi

Hankinta-alueet: Akaa, Kylmäkoski, Lempäälä, Pirkkala, Urjala, Valkeakoski, Vesilahti, Nokia

Vesa-Matti Tuomola

Puhelin: +358 44 744 0138
Sähköpostiosoite: vesa-matti.tuomola@westas.fi

Hankinta-alueet: Punkalaidun, Humppila, Jokioinen, Forssa, Tammela (pohjoinen), Ypäjä, Loimaa, Alastaro

Seppo Anttila

Puhelin: +358 44 744 0136
Sähköpostiosoite: seppo.anttila@westas.fi

Hankinta-alueet: Aura, Karinainen, Pöytyä, Yläne, Honkilahti, Hinnerjoki, Eura (eteläinen), Tarvasjoki, Koski Tl, Mellilä, Oripää

Tuomas Salenius

Puhelin: +358 44 744 0139
Sähköpostiosoite: tuomas.salenius@westas.fi

Hankinta-alueet: Turku, Raisio, Masku, Nousiainen, Mynämäki, Vehmaa, Kustavi, Taivassalo, Naantali, Rusko, Kaarina, Lieto